Co dělat, když se někdo v tvém okolí trápí?

Student se zajímá o kamaráda, kterého něco trápí

Když se trápí ti, které máme rádi, často se trápíme s nimi. Rádi bychom pomohli, ale nevíme jak. Jednou z možností je určitě doporučení vyhledat odbornou pomoc, třeba prostřednictvím online terapií Shifto.

Jak poznáš, že se někdo trápí?

Do prožívání druhého je těžké nahlédnout, obzvlášť pokud o tom s námi nekomunikuje. Je ale několik signálů, které mohou značit, že se s naším blízkým něco děje. Neboj se v takových případech dát na svoji intuici. Pokud tápeš, zkus si odpovědět na následující otázky.

  • Chová se tvůj blízký jinak, než dřív?
  • Došlo v jeho životě k nějakým zásadním a důležitým změnám?
  • Ztrácí zájem o to, co dřív měl rád nebo to pro něj bylo důležité?
  • Dostává se s ostatními často do konfliktu nebo se naopak okolí začal vyhýbat?
  • Zhoršil se jeho výkon ve škole nebo práci, případně působí více roztržitý a nesoustředěný?
  • Pozoruješ změny v jeho stravovacích návycích? Mluví často o jídle nebo naopak před ostatními odmítá jíst?
  • Užívá opakovaně návykové látky? Legální či nelegální?
  • Sebepoškozuje se?

Pokud na některou nebo více otázek lze odpovědět kladně, nejspíš se opravdu něco děje. Ale jak se v takové situaci zachovat?

Není možné jednoznačně říct, co se v takových situacích dá dělat. Pokud se na to cítíš, můžeš si s kamarádem/kamarádkou opatrně promluvit a doporučit odbornou pomoc. Počítej ale s tím, že druhá strana nemusí být na rozhovor připravena. Také je důležité si uvědomit, že terapie je dobrovolná a nelze do ní nikoho nutit.

1 – Zeptej se

Polož otevřenou otázku, která začne komunikaci. Zeptej se třeba “Jak se cítíš?” nebo “Je něco, o čem bys chtěl mluvit?”. Ano, takhle jednoduše.

2 – Buď empatický a naslouchej

Zkus se vcítit do druhého a uvědomit si, že téma duševní zdraví a terapie jsou náročná témata. Proto k nim tak přistupuj. Zkus nejdříve druhého jen vyslechnout, zeptej se, co by od tebe potřeboval.

3 – Vyjádři své obavy

Vždycky je lepší mluvit o vlastních pocitech než se snažit odhadovat pocity druhých. Spíše než „Poslední dobou nejsi ve své kůži, viď?“ zkus použít „Poslední dobou mi nepřijdeš ve své kůži.“ Vysvětli, jaké máš obavy a že ti na druhém záleží.

4 – Nabídni možnost terapie a podporu

Vysvětli svému blízkému, že ti na něm záleží a jsi tu pro něj. Zeptej se, co bys pro něj mohl udělat ty a naslouchej odpovědi. Pokud se na to cítíš, navrhni mu řešit svoje potíže například na terapii. Doporučit můžeš třeba jednoho z partnerů ISIC – online terapii Shifto. Můžeš mu třeba také nabídnout, že mu s první objednávkou na terapii a výběrem terapeuta pomůžeš. Terapie může být náročná, ujisti kamaráda, že mu v procesu budeš oporou.

5 – Respektuj hranice (i ty svoje)

Je velmi důležité respektovat hranice druhého člověka. Je v pořádku, pokud někdo nemá o terapii zájem nebo se nechce bavit o tom, co zrovna prožívá. Každý jsme odpovědný jen za vlastní spokojenost, proto ji nepřejímej za ostatní a do ničeho je netlač.

Je od tebe hezké, že chceš pomoci někomu, koho máš rád. Nezapomínej ale, že i tvé vlastní zdraví a duševní pohoda jsou důležité a neměl/a bys na ně kvůli pomoci ostatním zapomínat. Věnuj proto i chvilku sobě, zamysli se nad tím, jak se ti daří a postarej se o sebe stejně dobře, jako by ses postaral o někoho jiného. Každý je jinak citlivý a může se stát, že nás pomoc ostatním vysílí. V takových chvílích je naprosto v pořádku nechat si pomoct.

Sleva s ISIC na terapie Shifto

Nezapomeň, že s průkazem ISIC máš u Shifto také slevu 20 %! Stačí se na webu Shifto zaregistrovat, vybrat si typ terapie a terapeuta. Při rezervaci termínu pak zadáš číslo svého průkazu a uplatníš slevu.

Článek vznikl ve spolupráci s online terapií Shifto a pod záštitou Alive Cares.

Autorka: Mgr., Bc. Tereza Jandová

Adiktoložka, terapeutka, psycholožka ve zdravotnictví

Tereza Jandová - online terapie ShiftoTereza vystudovala jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a adiktologii na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Má absolvovaný rok psychoterapeutického výcviku v kognitivně-behaviorální terapii v Institutu Odyssea a v současné době je frekventantkou psychodynamického výcviku SUR. Kromě toho má Tereza dokončené kurzy Psycholog ve zdravotnictví a Práce s klientem v jeho přirozeném prostředí akreditované MZ ČR. V současné době je Tereza odborným konzultantem nově vznikajícího projektu zaměřeného na poskytování online terapie pro teenagery a mladé dospělé.
Má ráda turistiku a cestování, s oblibou vyráží na dlouhé treky v Čechách i zahraničí.

Autor
Dagmar Prajznerová
Jsem milovnice sci-fi a fantasy světů, dobré kávy a černého humoru. Své superschopnosti nejradši tříbím cestováním, čtením nebo pokecem s fajn lidmi nad indickým jídlem.