Jak to máš doopravdy se školou? Odpověz si na následující otázky

Studentka bez nálady a ve stresu

Škola umí být fajn. Nebo taky hrozná. Jak to cítíš ty, máš vše pod kontrolou nebo ti škola přerůstá přes hlavu? Udělej si jasno a neboj se případné problémy začít včas řešit.

Zjisti, jak škola ovlivňuje tvůj život

Je normální, pokud se ti do školy někdy nechce, jsi nervózní ze zkoušek a testů nebo máš někdy pocit, že ti spolužáci úplně nerozumí. Pokud ti ale škola způsobuje stres až příliš, může to mít v dlouhodobém kontextu různé negativní dopady – ať už na tvé duševní či somatické zdraví nebo vztahy s ostatními. Jak ale poznat rozdíl mezi tím, kdy je škola jenom otravná a kdy už je toho na tebe hodně? Zkus si odpovědět na následující otázky.

1 – Cítíš se před tím, než jdeš do školy, nebo naopak po návratu domů nepříjemně?

Zkus si uvědomit, jaké emoce prožíváš, když se ráno probudíš, a naopak když přijdeš domů ze školy. Těšíš se, jsi nervózní nebo je ti dokonce špatně, ať už fyzicky nebo psychicky? Nebo je tvá nálada prostě „normální“?

2 – Máš potíže se spánkem?

Potíže se spánkem můžou vypadat různě. Těžko usínáš, v noci se často budíš nebo naopak nemůžeš ráno vstát? Máš děsivé sny? Jsi přes den často unavená/ý?

3 – Je ti špatně před zkoušením nebo testy?

Vzpomeň si, jak probíhaly tvoje zkoušky v poslední době. Klepou se ti ruce, potíš se, bolí tě žaludek nebo dokonce zvracíš? Je nervozita někdy tak silná, že zkouška dopadne špatně, i když jsi se dobře připravil?

4 – Zvládáš svůj time-management?

Zamysli se nad tím, jak si umíš rozvrhnout čas. Je pro tebe těžké najít si prostor i pro mimoškolní aktivity nebo volný čas? Cítíš se přehlcený a máš pocit, že se to nedá zvládnout?

5 – Máš zdravotní potíže, které mohou být spojeny se stresem?

Může se jednat o bolesti hlavy, břicha nebo pocit napětí kdekoliv v těle. Máš takové potíže opakovaně nebo se jich nemůžeš zbavit?

6 – Dokážeš se bavit?

Dokážeš si užít aktivity, které máš rád? Trávit čas s lidmi, na kterých ti záleží? Uvolnit se a nemyslet na školu?

Zkus se na otázkami zamyslet, odpovědi si taky můžeš napsat. Nebo je můžeš skórovat od 1-10 podle toho, jak v dané oblasti vnímáš potíže, kdy 1 je nejméně a 10 nejvíce. Podívej se na své odpovědi? Co si o tom myslíš?

Myslíš, že je toho na tebe moc?

Pokud máš pocit, že tě škola stresuje a nevíš si s tím rady, nezoufej. Všechno se dá vyřešit. Zkus si promluvit s někým, komu věříš – s rodiči, kamarády nebo třeba s výchovným poradcem. Pokud chceš, můžeš se také spojit online s některým z terapeutů ze Shifto, kteří tě rádi vyslechnou a pomůžou ti, abys školu a stres s ní spojený lépe zvládal/a. Shifto je tu pro tebe! Na sezení s online terapeutem tu máš navíc s průkazem ISIC slevu 20 %.

Článek vznikl ve spolupráci s online terapií Shifto a pod záštitou Alive Cares.

Autorka: Mgr., Bc. Tereza Jandová

Adiktoložka, terapeutka, psycholožka ve zdravotnictví

Tereza vystudovala jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a adiktologii na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Má absolvovaný rok psychoterapeutického výcviku v kognitivně-behaviorální terapii v Institutu Odyssea a v současné době je frekventantkou psychodynamického výcviku SUR. Kromě toho má Tereza dokončené kurzy Psycholog ve zdravotnictví a Práce s klientem v jeho přirozeném prostředí akreditované MZ ČR. V současné době je Tereza odborným konzultantem nově vznikajícího projektu zaměřeného na poskytování online terapie pro teenagery a mladé dospělé.
Má ráda turistiku a cestování, s oblibou vyráží na dlouhé treky v Čechách i zahraničí.

Autor
Dagmar Prajznerová
Jsem milovnice sci-fi a fantasy světů, dobré kávy a černého humoru. Své superschopnosti nejradši tříbím cestováním, čtením nebo pokecem s fajn lidmi nad indickým jídlem.